Looking forward to take the Ready Engineer Test? Click here to view the instructions. Instructions

Ready Engineer 2019-20 Batch Result Announced

View Result

Vision

To make Engineers Industry-Ready by training them on engineering fundamentals & concepts, applications & contemporary technologies, soft skills to enhance their awareness & to increase their employability.

Training

expert engineers give 40 hours of classroom training related to the core mechanical modules to selected and exemplary students.

Reach

The company has reached a remarkable, 2801 students compared to 218 students in Academic year 15-16.


About - What is Ready Engineer

The purpose of the Ready Engineer programme is to bridge the engineering industry talent gap by educating and mentoring aspiring young engineers. The aim is to be a catalyst in reducing the academia-industry gap and ensure that the future engineers are ready for the industry.


Ready Engineer Fundamentals of Automobile Design (Part-1), 2019-20 Batch Result Login to see the Marks

1281

Total Students Appeared for Ready Engineer Final Exam (Fundamentals of Automobile Design – Part1)

186

Certified Ready Engineer Students

993

Students Awarded certificate of Participation



Ready Engineer Exam 2019-20 (Part1) -Top 5 Certified Colleges

S.No Ready Engineer College Certified Ready Engineers
1 R V College of Engineering, Bangalore 42
2 Kolhapur Institute of Technology, Kolhapur 37
3 Shreeyash College of Engineering & Technology 33
4 KLS' Gogte Institute of Technology, Belgaum 19
5 National Institute of Engineering, Mysore 13

Congratulation

Ready Engineer Exam 2019-20 (Part1) - Top 10 Rankers

S.No Name Ready Engineer College Score
1 Kartik Sharma R V College of Engineering, Bangalore 77%
2 Abhishek Gk R V College of Engineering, Bangalore 76%
3 K.Akhil Rout R V College of Engineering, Bangalore 75%
4 Sucheth Shenoy R V College of Engineering, Bangalore 75%
5 Abhijit V R V College of Engineering, Bangalore 74%
6 Prasad Umesh Bedkyale Kolhapur Institute of Technology, Kolhapur 72%
7 Maharaj Sumant Pandit Kolhapur Institute of Technology, Kolhapur 71%
8 Ashish B. Gadkari KLS' Gogte Institute of Technology, Belgaum 71%
9 Padam Pallavi Rajendra Shreeyash College of Engineering & Technology 71%
10 Tandale Harish Raju Shreeyash College of Engineering & Technology 71%

Congratulation to all the toppers


Ready Engineer 2019-20 Batch Results (Cluster Wise)

Kolhapur

Ashokrao Mane Group of Institutions

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Lugade Rohan Rangrao
2 Aashutosh Umesh Jadhav
3 Nilesh Sukumar Sutar
4 Phatak Nilesh Popat
5 Patil Omkar Satish
6 Chavan Prathamesh Dikar
7 Miss. Sawant Prerana Vaibhav
8 Patil Rohit Manik
9 Mujawar Sahil Shafik
10 Desai Sankalp Sanjay
11 Kulal Shivaji Ambaji
12 Khadke Shubham Sarjerao
13 Shubham Dheerajkumar Ardalkar
14 Paralikar Sourabh Ganpati

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

D.Y.Patil College of Engineering

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhijeet Suresh Khedekar
2 Aditya Krushnat Pawar
3 Ajinkya Sanjay Patil
4 Amartya Vijaykumar Yevluje
5 Chinmay Maruti Nale
6 Dhairyasheel Vikas Patil
7 Jagruti Jayawant Patil
8 Krushnal Rajendra Renake
9 Kshitij Sandeep Bandar
10 Lalit Rajkumar Parkar
11 Mandar Ashok Rote
12 Nitin Bhagatsingh Naik
13 Pradnya Sarjerao Chopade
14 Prathamesh Shashikant Sawant
15 Priyanka Raghunath Kadam
16 Pruthviraj Daji Khot
17 Patil Rahul Tanaji
18 Rohit Bharat Yalmar
19 Rushikesh Ashok Kumbhar
20 Sandipan Mahadev Shelke
21 Sanket Sanjay Khadre
22 Sourabh Dipak Kulkarni
23 Sujay Sanjay Jadhav
24 Suraj Sanjay Gundale
25 Swaroop Vinayak Pawshe
26 Vajreshwari Shivaji Chougule
27 Varad Vidyadhar Joshi
28 Vijay Arjun Nicham

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

DKTE Society's Textile DKTE Engineering Institute, Ichalkaranji

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhinandan Santosh Kandekar
2 Ajay Prakash Khade
3 Alim Akram Bahadur
4 Aniket Chandrakant Patil
5 Ashok Tanaji Mali
6 Gavandi Ayesha Ibrahim
7 Jayesh Rupesh Agrawal
8 Jyoti Jaysing Todkar
9 Khot Pratik Arun
10 Koli Kajal Sanjay
11 Komal Vilas Gore
12 Mali Amruta Ashok
13 Manthan Subhash Chougule
14 Mayank
15 Megha Bhagawan Shinde
16 Mohan Purushottam Mulay
17 Omkar.Vishvambhar.Kadam
18 Patil Sujay Satappa
19 Prathamesh Satish Davande
20 Pratik Ajit Balwan
21 Rohit Dasharath Lawand
22 Sammedkininge
23 Sarveshwar Heda
24 Seemantha Prabhakar Gaikwad
25 Siddhant Sanjay Chougule
26 Suraj Allauddin Shaikh
27 Tejas Dilip Nigave
28 Vishal Babanrao Galdhar
29 Vishwajeet Vijay Magdum
30 Vishwajit Vijay Nikam

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Darshan Sheetal Patil
2 Vaibhav Sanjay Bhoite

Kolhapur Institute of Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Aakash Ashok Waychal
2 Aishwarya Surendra Sutar
3 Akash Pandurang Koli
4 Apoorva Rajendra Pawaskar
5 Arati Dipak Gurav
6 Arti Laxman Mane
7 Avadhut Satappa Mali
8 Bhasme Aishwarya Pandurang
9 Desai Vidula Jayawantrao
10 Jadhav Malhar Anil
11 Jamadar Nihal Shahabuddin
12 Jaydeep Ravindra Ghorpade
13 Karande Pradnya Pravinkumar
14 Kiran Ravindra Kamble
15 Kulkarni Akash Sanjay
16 Mayur Yuvraj More
17 Omkar Appasaheb Hasbe
18 Omkar Sanjay Varne
19 Omkar Sanjay Yadav
20 Omkar Vishwanath Mirajkar
21 Parinita Dhananjay Girmal
22 Pophale Ruturaj Pravin
23 Pradnya Shrikant Munavalli
24 Prashant Manoj Koli
25 Pratiksha Milind Kamble
26 Rucha Girish Patil
27 Sagar Ajit Bhandigare
28 Samadhan Haridas Lengare
29 Sammed Sunil Patil
30 Sarade Sangram Sanjay
31 Saurabh Bapurao Kasture
32 Shinde Anjali Ramesh
33 Siddhi Hanmamt Nalawade
34 Sourabh Appasaheb Chougule
35 Sushant Sanjay More
36 Suyash Hemant Konduskar
37 Tanmay Vinayak Kulkarni
38 Vaibhav Mahadev Nanaware
39 Vaishnavi Santosh Mahangade
40 Vishal Vasant Lad
41 Yash Mahavir Zirale
42 Yash Mahesh Kulkarni

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Akash Vishwas Salunkhe
2 Aman Parsharam Phalake
3 Amey Jayant Asagaonkar
4 Arpit Shridhar Chopade
5 Ashutosh Suresh Hupare
6 Darshan Rajgonda Patil
7 Gurav Namdev Vilas
8 Jarmin Juber Faras
9 Madhura Mohan Shinde
10 Maharaj Sumant Pandit
11 Manthan Sangappa Yarnal
12 Md Ubaid Aslam Sheikh
13 More Vishal Vilas
14 Om Balaso Koli
15 Omkar Bandopant Kumbhar
16 Omkar Nandkumar Patil
17 Pallavi Arun Labade
18 Pallavi Pranav Jayade
19 Prasad Umesh Bedkyale
20 Pushkar Prashantrao Shinde
21 Ramprasad Amarnath Yadav
22 Rushikesh Suryakant Patil
23 Ruturaj Uday Kumbhar
24 Shamita Pramod Karvekar
25 Sharyu Sadeep Mane
26 Shreyas Sanjay Patil
27 Shrinath Ananda Patil
28 Siddharth Krishnat Sonalkar
29 Sourabh Ramkrushna Gayake
30 Sourabh Suresh Bharamkar
31 Sumit Sambhaji Patil
32 Suraj Laxman Shevale
33 Tanay Babasaheb Kolekar
34 Vasim Salim Bagwan
35 Vedant Vivek Mandrupkar
36 Vijay Ashok Yelmar
37 Yuvraj Dashrath Yedage

Sanjeevan Engineering & Technology Institute

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhishek Udayrao Desai
2 Adinath Rajaram Arade
3 Ajay Rajgonda Patil
4 Akshay Vilas Naik
5 Aniket Kiran Gholap
6 Hirbhagat Prachi Sunil
7 Mangaonkar Karan Prakash
8 Mulani Yasar Babasaheb
9 Omkar Dattatray Patil
10 Patil Mandar Krushna
11 Prabhudev Ajun Gavali
12 Pratiksha Balu Gambhire
13 Priyanka Mahesh Patil
14 Rahul Rajaram Arade
15 Rahul Rajaram More
16 Rajat Ramesh Rakate
17 Rakesh Shankar Pathrut
18 Rohit Vishnu Bate
19 Ruturaj Krishnat Sankpal
20 Sandesh Sambhaji Patankar
21 Sangram Sarjerao Lavhate
22 Sardar Balaso Borchate
23 Shravan Maruti Gawade
24 Shrinath Sardar Patil
25 Shubhankar Nandkumar Pawar
26 Soyab Babasahab Nakade
27 Sushant Khandopant Mudekar
28 Suyog Dattatray Kumbhar
29 Viraj Vijay Parab

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Kranteekumar Krishnat Jadhav
2 Sandeep Deepak Pawar

Sharad Institute of Technology, Ichalkaranji Kolhapur

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhishek Maruti Nirmale
2 Abhishek Sunil Kothale
3 Abhiahek Ram Karande
4 Aditya Pradhan Magdum
5 Chavan Akash Subhash
6 Ankur Sanjay Mali
7 Ashish Dadaso Chavan
8 Ashish Rajendra Magdum
9 Ashitosh Sunil Mane
10 Asiya Salim Pendhari
11 Chinmay Dattatraya Purohit
12 Kumbhoje Deepak Kumar
13 Digvijay Suryakant Digraje
14 Dnyaneshwar Manojkumar Vaskar
15 Girish Milind Kulkarni
16 Gavandi Haider Zakir
17 Harshad Arjun Deshmukh
18 Jayant Ramdas Patil
19 Desai Juned Akhtar Akhlaq Ahmad
20 Kapil Arun Buchade
21 Karan Chandrakant Herage
22 Keval Bharat Bharamgonda
23 Krupal Vinod Chavan
24 Mandar Yogesh Kulkarni
25 Manoj Prakash Karanjkar
26 Dongale Monika Netaji
27 Mubin Mahibub Mujawar
28 Dafedar Naeem Fayyaz
29 Bawane Nikhil Vijay
30 Nilesh Maruti Powar
31 Nilprabha Namdev Yadav
32 Prashant Satish Mahajan
33 Pratik Gajanan Patil
34 Pratik Abhay Kamat
35 Rahul Bhagwan Khot
36 Ranajit Krishna Kharade
37 Rohit Vijay Ghatage
38 Rohit Shrikant Dayma
39 Rohit Uday Madane
40 Roshan Mahavir Kanwade
41 Rupesh Sanjay Ingale
42 Rushikesh Shrikruhna Khandkole
43 Ruturaj Subhash Chougule
44 Mulla Sahil Shabbir
45 Dudhagave Sahil Dilawar
46 Sandesh Sunil Koshti
47 Sanket Shrikant Bapat
48 Shivam Shivputra Wagh
49 Shraddha Sanjay Mahadik
50 Galatage Shrenik Mahavir
51 Shubham Vijay Shinde
52 Shubham Ravindra Gurav
53 Somesh Prasad Shinde
54 Soyab Adilshaha Jamadar
55 Suhas Shivaji Babar
56 Suyash Vinayak Shinde
57 Swarup Dayanand Anure
58 Vaibhav Sudhir Kharge
59 Kamble Vijay Pandurang
60 Vinayak Narayan Bhavikatti
61 Gangadhare Vishal Shrikant
62 Kurane Vivekanand Vijaykumar
63 Kumatale Vrushabh Ashok
64 Yadnyik Sanjay Joshi
65 Yash Vijaysing Pardeshi

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

Dharwad

B.L.D.E.A's V.P. Dr. P.G. Halakatti College of Engineering and Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhishek D Naik
2 Akash S Halaki
3 Amar Yeshi
4 Avinash Siddappa Dhabe
5 Gopi K Khyadad
6 Kartik Kusanoor
7 Mahantesh S Kavishetti
8 Mahmadayusuf B Naikodi
9 Mahmadrafiq Makashi
10 Manjunath Mogaveer
11 Padmavati Javalkar
12 Rakeshkumar
13 Sangmesh A Math
14 Sarvesh Guddodagi
15 Shankar.Chidanand.Hugar
16 Somashekhar Awati
17 Sunil Somu Rathod
18 Sushmita Bagewadi
19 Uday Siddanagouda Patil
20 Veeresh Ramesh Pattanad
21 Virupakshi Hiremath
22 Vishal S Agasar

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Bharat Neelajagi
2 Sachin Sakanatti

KLE Institute of Technology, Hubli

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhijeet Suresh Hublikar
2 Akash Somanagoudra
3 Akshay B M
4 Arif Ulla Nasur
5 Chetan B Hiremath
6 Dhanush K
7 Ganesh Lohar
8 Girish Sholpaure
9 Gururaj V Kulkarni
10 Madhavi Walvekar
11 Manjunath M Benni
12 Manjunath Rolli
13 Mohammed Malik Rehan N
14 Nayana Yatnatti
15 Halligudi Nazirasab Yamanoorsab
16 Niharika G Timmapur
17 Prashantgouda Shankargouda Patil
18 Praveen Paraddi
19 Ramachandra R Kulkarni
20 Sachin Siddappa Sampannavar
21 Saripalli Sai Akhil
22 Sayed A Shaikh
23 Shailesh S Shetty
24 Shajidali Nadaf
25 Shivareddy J Meti
26 Shreyas Kulal
27 Shrinidhi S Tembe
28 Shrishail Mahadev Savukar
29 Sourav Sulakhe
30 Suhas Deshpande
31 Sunita S Gudennavar
32 Suryatej D
33 Sushma N Rayabhagakar
34 Vinay Manasseh Patra

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

KLE SMS Sheshgiri College of Engg and Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Tejashwini Kyamannavar
2 Aishwarya Suhas Kakade
3 Vishal Jalaneela
4 Vrushabh Kalajirao Patil
5 Amritraj Doddalingannavar
6 Nikhil S Pote
7 Rakesh Kore
8 Vishal Lohar
9 Nikhil Malalikar
10 Pratik Chandrakant Magadum
11 Vipul A Hasbe
12 Pratik R Patil
13 Rohan Mahesh Koder
14 Mohan Lakkawali
15 Sachin Rajeev Soppin
16 Fernandes Christopher
17 Karthik V G
18 Sumal S Kumar
19 Shreedhar Badiger
20 Abhay Killekar
21 Vujay V Turamari
22 Amrutraj Shashikant Belgundkar
23 Ankit Krishna Vernekar
24 Vinayak.V.Huddar
25 Pratik Pawar
26 Vaibhav Appasaheb Shinde
27 Saish Sutar
28 Mohammed Neehal Maniyar
29 Sachin Mangasule
30 Shreyas Mallikaejun Mavinakatti
31 Akarsh Balagouda Patil

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Pallavi Desai
2 Kailash Ranjare

KLS' Gogte Institute of Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Akshay B Khandagave
2 Aayan Munshi
3 Abduljabbar Khan
4 Abhishek Bembalgi
5 Adarsh Vinayak Badagavi
6 Akhil A Shirahatti
7 Amareshwar Khot
8 Amit K
9 Aniruddha Chhatre
10 Ankur Amol Chitnis
11 Arnavi Kalghatgi
12 Aruja Bichu
13 Atul Shivaji Chougule
14 Avadhut Anil Atil
15 Bhushan Patil
16 Chaitrali M Tengshe
17 Dadapeer M Saiyad
18 Darshan Marakall
19 Digvijay Shivaji Tashildar
20 Abdul Umar Farooq Mulla
21 Harsh Pujari
22 Hrishikesh Raghottam Katti
23 Javedahmad Makandar
24 Kartikgouda Patil
25 Kedar Purohit
26 Mayuri P Nandyalkar
27 Mohd Sufiyan Gheewale
28 Neelanagouda Patil
29 Neha Kadam
30 Nikhil Umesh Kumbar
31 Nikhita Vinod Kalmane
32 Nilesh Patil
33 Prasad P Bandekar
34 Prathamesh Ashok Belgaonkar
35 Pratik Chandrakant Patil
36 Praveen Shivaji Marathe
37 Rahul S Havanali
38 Rahul M Jamkhandi
39 Rahul Dodakannavar
40 Sagar Naik
41 Sahil Patil
42 Sairaj J Anandache
43 Samarth Maidaragi
44 Santosh Lamani
45 Sharankumar Chikgouda
46 Shivani Kanbarkar
47 Shreekant V Nandiyawar
48 Shrikant Yallappa Ashtekar
49 Shrirang Suryakant Sutar
50 Sneha Sunil Irannavar
51 Sukanya Prakash Dolekar
52 Sumedh Desai
53 Tejashri Sunil Kangale
54 Ved S. Gavade
55 Vinayak Sanjay More
56 Vitthal Devappa Bastwadkar
57 Yash Yogesh Bichu

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Priyanka Tavakari
2 Ashish B. Gadkari
3 Aditya Gurav
4 Ajit Navi
5 Neeraj.Anil.Pavaskar
6 Shubham Birje
7 Yash Thakur
8 Dinesh Harish Ramchandani
9 Faizulrehman M Kerur
10 Manjunath B Rattu
11 Manjunath Dangi
12 Aniket Sanjay Patil
13 Chetan B Chinagudi
14 Prabhuddh Hiremath
15 Upendra Nidagundi
16 Rutvik Parameshwar Hegde
17 Aishwarya Raosaheb Patil
18 Keval Anilkumar Padalia
19 Aditi G Kulkarni

VD Institute of Technology, Haliyal

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhishek Dinesh Divakar
2 Abhishek Naik
3 Adarsh Vinod Sarapai
4 Aditya M H
5 Anand Navalagund
6 Ankit S Kammar
7 Arjun Janardan Mulagoukar
8 Chetan Kapparad
9 Deepak.S.Marihal
10 Ganesh B Shivanagi
11 Govind Ghevari
12 H S Ajaykumar
13 Hanchimani Md Sharif
14 Harish Khanapur
15 Ishwarappa Barikai
16 Kunal Chandrakant Savant
17 Laxman B Biradar
18 Manoj Nagashetti
19 Mubeena Shaikh
20 Nehal M Salunke
21 Nikita Narayan Sagarekar
22 Ramadas Prahlad Kundekar
23 Rohit Jadar
24 Sachin Joshi
25 Saiprasad A Murkumbi
26 Sandeepsingh Rajput
27 Sandesh V Patil
28 Santosh Ashok Bammigatti
29 Seema Kusugal
30 Shivaraj
31 Shriram S Gudi
32 Srushti S Kadolkar
33 Suraj Santosh Siddarkar
34 Vaibhav Narasinganavar
35 Vaibhav Shyam Devadkar
36 Veeresh R Koujalgi
37 Vinayak Yatageri
38 Vinit Veershet
39 Vivek K Badiger
40 Waseem.N.Mulla
41 Zeeshan A Soudagar

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Pranav Mutaliknadagoud
2 Aditya Naganur

Aurangabad

CHATRAPATI SHAHU COLLEGE OF ENGINEERING

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Adhane Kiran Pundlik
2 Aditya Ravindra Kale
3 Ajay Bhausaheb Shejwal
4 Ajay Parmeshwar Mapari
5 Akash Dadarao Kale
6 Akash Ramhari Nikam
7 Akash Vasant Bhande
8 Akash Vitthal Shinde
9 Amol Digambar Sawant
10 Aniket Krishnendu Shaw
11 Anvesh Achutrao Bujule
12 Arjun Vijaysing Khokad
13 Arun Kishorkumar Jangid
14 Arup A. Sarkar
15 Arya Pradeep Suresh
16 Chavan Umesh Sampat
17 Chetan Sunil Deshmukh
18 Datta Ravsaheb Jumbad
19 Dilnaz Haidar Shah
20 Dinesh Takle
21 Dipak Dattu Pankar
22 Dipak Vitthalrao Narwade
23 Ganesh Ashok Pawar
24 Imran Kayyum Pathan
25 Jikare Ajay Sukhado
26 Kailas Baburao Dasre
27 Karan Gopichand Chavan
28 Kartik Rohidas Phadke
29 Kiran Kailas Rodge
30 Mahesh Balchand Langote
31 Manthan Dinesh Pawar
32 Mayur Balasaheb Gapak
33 Mayur Popatrao Gadekar
34 Mayur Rajendra Kayastha
35 Nikhil Popatrao Dhanvatpatil
36 Nitin Suresh Sirsath
37 Omesh Uday Jawade
38 Piyush Ananda Jadhav
39 Pooja Thomas Khajekar
40 Prakash Ram Gaikwad
41 Prasad Pravin Gambhire
42 Prathamesh Vishwas Joshi
43 Prathmesh Sudhakar Bomble
44 Ram Janardhan Laghane
45 Ravikumar Mahadev Kale
46 Rushikesh Kakasaheb Gorde
47 Rushikesh Ramrav Chondhe
48 Sachin Daud
49 Samadhan Bhaskar Deshmukh
50 Sanjana Satyakumar Upadhye
51 Sanket Valmik Ugale
52 Saurabh Somnath Mapare
53 Shrikant Hanumant Sonwane
54 Shubham Nagesh Patil
55 Shubham Narayanrao Ghuge
56 Sneha Gulbhile
57 Sudarshan Walmik Gaikwad
58 Suradkar Swapnil Ramrao
59 Suresh Balasaheb Naik
60 Swapnil Santosh Gunjal
61 Take Amol Bhausaheb
62 Vaibhav Ganesh Joshi
63 Vijay Dadarao Talekar
64 Vikas Baban Sarkate
65 Vishal Balkrushna Matkar
66 Vishal Bhaskar Padghan
67 Yogesh Shridhar Shekade

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Bilal Shaikhlal Shaikh
2 Karan Sheshrao Pradhan
3 Shaikh Jalal Ahemad

DEOGIRI INSTITUTE OF ENGINEERING Deogiri MANAGEMENT STUDIES

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhijit Rajeev Bagad
2 Aditi Pandit Bhosale
3 Aditya Diwan
4 Aditya Gautam Bhagat
5 Ajay Babrugan Muneshwar
6 Ajinkya Ashok More
7 Akash Sanjay Thakur
8 Akshay Vishwanath Kharat
9 Deshmukh Pavan Bhausaheb
10 Dhanji Baban Chaudhary
11 Gaikwad Aakash Shivnath
12 Gansh Nandkumar Deve
13 Jagdale Nikita Arjun
14 Jagjeet Singh Bindra
15 Jayant Rajesh Mirajkar
16 Jitendra Dashrath Khodve
17 Kadam Aniket Diliprao
18 Lahu Ramdas Giri
19 Mohd Arbaz Maniyar
20 Narsinhapratap Shasheen Deshpande
21 Navnath Shripat Mankape
22 Nikhil Babusingh Chungade
23 Onkar Balasaheb Ghike
24 Pradip Dilip Bobade
25 Pragnesh Sukhdev Chavan
26 Pratik Dabhade
27 Rushikesh Santosh Mahendrakar
28 Sagar Apparao Ade
29 Sanket Santosh Joshi
30 Shubham Rahul Gaikwad
31 Sudarshan Dattrao Shete
32 Utkarsh Shrikant Mahajan
33 Varad Deshmukh.
34 Yash Bharat Borade

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Khan Sabih Ul Islam Khan Noorul Islam

Government Engineering College, Aurangabad

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Aishwarya Devendra Sugur
2 Aniket Sanjayrao Badase
3 Avinash Pawale
4 Dipali Popat Karate
5 Hingmire Nagnath Shivaji
6 Kewal Dnyaneshwar Korde
7 Munja Baban Asore
8 Neha Ankush Gursal
9 Nikhil Subhash Patil
10 Parth Santosh Kanakdande
11 Prachi Anna Gavit
12 Prathamesh Sanjeev Joshi
13 Pratiksha S. Borkar
14 Renuka Joshi
15 Revati Kushabhau Sagane
16 Sagar Sanjay Deshmukh
17 Sakshi Bhalchandra
18 Shelke Ashutosh Shrikrishna
19 Siddhi Devendra Deo
20 Soham Sanjay Dabadgaonkar
21 Suraj Subhash Thitme
22 Tushar Devaji Khodankar
23 Varsha Shankarrao Babar

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

Jawaharlal Nehru Engineering College, Auranganad

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhikrant Hiwale
2 Adesh Prakashrao Kanthale
3 Ambika Kamatgikar
4 Bhagyashree Raghunath Tonpe
5 Datta Ravindra Tapre
6 Dhiraj Ramlingappa Deshmukh
7 Hrishikesh Rajendra Aute
8 Jaydeep Sainath Khekare
9 Jayshri Pundlik Chatare
10 Kardeen Shahezad Khan
11 Kranti Shesherao Wadmare
12 Krushna Khanderao Janwale
13 Makariye Ravina Ramesh
14 Manas Agrawal
15 Nikhil Sarjerao Kamble
16 Nitin Narayan Gurav
17 Pawan Udhav Maske
18 Rahul Madhukar Sasamkar
19 Rajendra Vaijinath Bhalekar
20 Rushikesh Sitaram Bunge
21 Rushikesh Somnath Dale
22 Ruturaj Rajendra Digraskar
23 Saim Wajid Qureshi
24 Sarthak Sanjay Malkunaik
25 Sayali Sanjay Nikam
26 Sayli Sunil Nikumbh
27 Shaikh Fasi
28 Shantanu Vaywahare
29 Shivani Ashok Bhagyawant
30 Shivprasad Devling Zadbuke
31 Shreyas Dilip Jadhav
32 Shrutika Sominath Kalam
33 Soham Vishwamber Hapsenkar
34 Somesh Janardhan Tapkire
35 Sonu Kumar Singh
36 Swapnil Govind Kewat
37 Vaishnavi Mahadev Ghule
38 Vaishnavi Snjay Mahajan

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Madhura Shitalchandra
2 Raja Patel Mohammad Sufiyan Abudul Quavi

Maharashtra Institute of Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Aditya Ajit Kulkarni
2 Ajay Baban Lahane
3 Akash Ramesh Nikam
4 Arbaz Azdaq Khan
5 Ashish Madhukarrao Khose
6 Babasaheb Pradip Sangle
7 Bhushan Nana Gayakwad
8 Bhushan Raghunandan Deshmukh
9 Bhushan Ranjit Pachare
10 Dnyaneshwar Chandrakant Sontakke
11 Ganesh Rajendra Sawale
12 Ganesh Sawade
13 Harshawardhan Pramod Pawar
14 Kaivalya Satish Suryawanshi
15 Kalpesh Raju Patil
16 Krushna Narayan Murmude
17 Kunal Narendra Pagar
18 Madhav Sarda
19 Mundkar Shyam Maroti
20 Prajwal Avinash Gawali
21 Pranav Rangdale
22 Pranjal Narendra Shah
23 Prasad Rajendra Patil
24 Pratik Umesh Pawar
25 Pratiksha Dnyanoba Balatkar
26 Pravin Prabhakar Satpute
27 Purushottam Shinde
28 Rushikesh Ashok Takalkar
29 Rushikesh Bhanudas Dhakne
30 Sagar Shivaji Bhosale
31 Sahil Gawai
32 Sameer Khaire
33 Sarthak Anil Gangwal
34 Shaikh Sahil Latif
35 Shruti Vasant Warangule.
36 Sonne Sitaram Shivaji
37 Vaidehi Deelip Bramhapurkar
38 Varad Rajendra Padalkar

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

Marathwada Institute of Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Aditi Kailas Karale
2 Ajinkya Narayan Tupe
3 Arbaz Majidkhan Pathan
4 Ashok Sunil Gaikwad
5 Durgesh Eknath Parse
6 Jayesh Sardarmal Mutha
7 Jugal Anil Jain
8 Mirza Kabir Asad
9 Kartik Sanjay Sonar
10 Shewale Krishna Madhukar
11 Mangesh Nandkishor Yadav
12 Mansi Girish Wattamwar
13 Mayur Vilas Narode
14 Pratik Waykos
15 Rahul Janardhan Pawar
16 Thorat Rushikesh Yashwant
17 Garje Shankar Sadashiv
18 Syed Shoheeb Syed Shakeel
19 Shriniwas Shriram Sonar
20 Shubham Shamrao Patange
21 Zade Shubham Kailas
22 Sumedh Walmik Narwade
23 Sumit Shriniwas Yeshal
24 Tara Chhetri
25 Ugyen Phuntsho
26 Varun Tandalaskar
27 Vikramsingh Bhagatsingh Wagh
28 Pawar Vishal Badrinath
29 Yashwant Mangaldas Chorghe

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Hrishikesh

PES College of Engineering

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Adityakant Laxmikant Borde
2 Ashish Ramesh Mandlik
3 Ashwamegh Khotkar
4 Bhagwat Narayan Orape
5 Deepak Chandrakant Patil
6 Imad Ullah Khan
7 Ingale Vishal Bhagwan
8 Khan Abdul Razique
9 Mahendra Ashok Sonwane
10 Mohammed Abdul Saboor
11 Mohd Sufyanuddin
12 Momin Wahaj
13 Qazi Mohd Farhan Qazi Viqaroddin
14 Quazi Mohd Sarfartaz
15 Rushikesh Dilip Madhekar
16 Sagar Bhaginath Bagul
17 Sajid Khan
18 Salman Ansari
19 Sanket Sunilrao Kadam
20 Shaikh Abdul Ahad
21 Shaikh Ahetesham Areb
22 Shaikh Arbaz Mukhtar
23 Shaikh Faizan
24 Shaikh Faizan Ahmed
25 Shaikh Khijar
26 Shaikh Matin
27 Shoeb Shaukat Shaikh
28 Syed Adiluddin
29 Utsav Tiwari
30 Vaishali Vishram Bhalerao
31 Venkatesh Mahesh Kunkikar
32 Vishal Anand Wahul
33 Vishal Vijay Pandit
34 Vitthal Shamrao Savle
35 Wankhade Gaurav Mukund
36 Zaid Baqattab

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Dhananjay Vinayak Zalke
2 Shaikh Hasan Najmuddin
3 Sujit Nandu Shelke
4 Syed Furqan Ali

Shreeyash College of Engineering Shreeyash clg Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Datta Vasant Jadhav
2 Krishna Dhondiram Malkalpatte
3 Krishna Laxmanrao Dhage
4 Tushar Sanjay Jadhao
5 Wankhede Ganesh Uttam

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Adinath Dashrath Kshirsagar
2 Adityasingh Dipaksingh Suryawanshi
3 Akash Devidas Rathod
4 Akash Sandeep Dande
5 Akash Sundar Rathod
6 Ashish Rakhade
7 Atul Parmeshwar Chatse
8 Bedwal Kiran Ratansing
9 Bhatane Mahesh Tukaram
10 Bhojane Rohan Prabhu
11 Chipate Utkarsh Anil
12 Imran Aslam Shaikh
13 Jogdand Sudhir Sampat
14 Lekurwale Pratik Laximant
15 Mandale Dipak Balaji
16 Manoj Krushna Phalke
17 Mauli Deelip Gavhad
18 Nawandar Pankajkumar Prashantkumar
19 Niin Ramling Zakade
20 Nilesh Janardhan Ghaywat
21 Omkar Digambar Mate
22 Omkar Nivrutti Salunke
23 Padam Pallavi Rajendra
24 Pole Neelkanth Vilasrao
25 Qureshi Alim Khalil
26 Ramkrushna Bhagwan Gorade
27 Shubham Subhashrao Shinde
28 Srjith Sreekumar Pillai
29 Surwase Sahadev Premnath
30 Tandale Harish Raju
31 Tejas Ganeshrao Pandav
32 Vikas Shyam Prasad
33 Yash Ajay Jaiswal

Solapur

MS Bidve Engineering College, [MSBEC] Latur

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Tandale Abhishekl Dattatray
2 Godbharale Aishwarya Bharat
3 Kamble Atul Hanmant
4 Jirge Chaitanya Chandrashekhar
5 Gutte Dipak Suresh
6 Suryawanshi Manisha Jeevan
7 Shaikh Mosin Mustafa
8 Kuntwad Pallavi Keshav
9 Reddy Prajwal Rajkumar
10 Waghmare Ruchita Balaji
11 Sagar Sanjay Pimpale
12 Sandhya Raju Ambat
13 Ghadge Sonali Balaji
14 Khirapate Sourabh Sumant
15 Kapse Vijay Jitendra

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

Nagesh Karajagi Orchid College Of Engineering & Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Aashutosh Ashwin Pantap
2 Abhishek Amrish Amanchi
3 Kshirsagar Abhishek Rupesh
4 Adil Yahya Pathan
5 Amar Revansidha Birajdar
6 Aslam Innus Shaikh
7 Bhawana Anil Shinde
8 Metagar Biresh Suryakant
9 Khandu Gurunath Waghmare
10 Shambhubhaire Malakari Bileni
11 Mansi Shankarjadhav
12 Mustaqeem Ilahi Shaikh
13 Nasreen Sikandar Shaikh
14 Shejal Onkar Digambar
15 Parmeshwar Gulchand Bansode
16 Parth Namdev Lokhkande
17 Prasad Mahadev Fulari
18 Rajesh Ramesh Vanga
19 Rakesh Chagan Pardeshi
20 Gaikwad Rohit Hari
21 Rohit Vyankatraj Kusma
22 Rushikesh Shriniwas Sayari
23 Sanket Sanjay Rathod
24 Kandkur Shailesh Nagraj
25 Shivani Rajkumar Lad
26 Siddheshwar Iranna Madole
27 Sourabh Vijay Katare
28 Supriya Ambadas Gavali
29 Ingale Suraj Nagesh
30 Shah Faquir Tareque Ali Tayyab Ali
31 Utkarsh Shivaji Jagzape
32 Vidya Narayan Nama
33 Vinay Sham Gundu
34 Vinayak Shrikanr Shinde
35 Vinayak Somling Karajagi
36 Birajdar Vinayak Shivappa
37 Vyankatesh Kulkarni

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Akash Chanabasayya Math
2 Pravin Chandrakant Kadagi
3 Vishwesh Basavaraj Patil
4 Patil Akshay Bhalchandra
5 Navgire Manish Sudhir

NBN Sinhgad College of Engineering

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Katkar Aakash Ashok
2 Abhishek Kshiranand Shete
3 Adish Vasant Gaikwad
4 Akhilesh Mallinath Pandhare
5 Sarwale Avinash
6 Buddhabhushan Sanjay Mane
7 Chandrashekhar Umesh Kiwade
8 Deepali Shivprasad Upadhye
9 Sakhare Digvijay Girish
10 Dipak Ashok Birajdar
11 Shaikh Imran Mohammed Farooque
12 Kamalesh Deepak Patil
13 Keshav Revansidha Vitekar
14 Keval Rakesh Patel
15 Kiran Pawar
16 Koli Mahesh Namdeo
17 Manthan Anant Birajdar
18 Lalkot Md Junaid Md Zafar
19 Shaikh Mohammed Samiuddin Md Nizamuddin
20 Nikhil Subhash Ankushe
21 Patil Nikita Shashikant
22 Pushkaraj Girish Purud
23 Bhosale Rohit Ramdas
24 Tambake Rushikesh Sanjay
25 Rushikesh Rameshwar Rangdal
26 Rushikesh Sanjay Pore
27 Shelke Sagar Tukaram
28 Sagar Ashok Masute
29 Inamdar Sahilraza Hasanraja
30 Kadam Samarth Tukaram
31 Shivaratan Shrinivas Sunkoji
32 Somshekhar Shivshankar Habbu
33 Waghmode Vaibhav Chandrakant
34 Nannaware Vijay Dattatray
35 Vikas Gourishankar Swami
36 Yogiraj Shivshankar Baba

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Rushikesh Nagendra Dhulam

S.B.Patil College Of Engineering

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Rakhunde Rahul Sunil
2 Aftab Shafique Sayyad
3 Salunke Aniket Audumbar
4 Bhosale Harshad Ramchandra
5 Nagare Kiran Suresh
6 Gaikwad Kiran Mahadev
7 Mayur Nilesh Khatavkar
8 Yadav Niketan Balaso
9 Borde Pramod Sudhakar
10 Nimbalkar Prasad Pradip
11 Pise Sachin Ashok
12 Khatake Satyajit Tanaji
13 Sharukh Mubarak Sayyad
14 Shinde Vaibhav Rajendra

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

Shri Vithal Education Research Institute

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Ajinkya Arjun Jadhav
2 Akshay Angad Takale
3 Akshay Laxman Nayaku
4 Amol Mahadeo Nagane
5 Aniket Santosh Pawar
6 Anjali Pandurang Gavali
7 Sirsat Anna Yuvraj
8 Arbaj Jabbar Tamboli
9 Bhushankumar Dilip Thakare
10 Dada Prakash Gosavi
11 Pawar Dayanand Yogesh
12 Dipak Subhash Waghmare
13 Tuljapurkar Gaurav Jayant
14 Gauri Ramchandra Gore
15 Harshal Wasnik
16 Juned Ramjan Shaikh
17 Mahesh Vilas Shinde
18 Manasi Dinesh Bhumkar
19 Mansi Sanjay Ghogale
20 Mayur Santosh Pavase
21 Mudaser Mahebub Bagwan
22 Muskan Muktar Attar
23 Deomare Nikita Narayan
24 Omkar Rajkumar Gore
25 Pavan Shashikant Parkam
26 Pornima Milind Nikate
27 Pranil Prakash Nagras
28 Pranoti Ramchandra Bhosale
29 Prasad Dattatray Magi
30 Kumbhar Pratikesh Pramod
31 Prem Ganesh Thite
32 Rahul Rajkumar Jundale
33 Rohan Suresh Kale
34 Rohan Ramesh Honkande
35 Rohit Chandrakant Adalinge
36 Jadhav Rushikesh Kalyan
37 Samadhan Dadaso Masal
38 Saurabh Mahadev Shinde
39 Shrirang Rajendra Atre
40 Shubhada Shantanu Mhetre
41 Shubham Anil Raut
42 Siddheshwar Ganpat Khapale
43 Sonali Umesh Chavan
44 Sunil Ravindra Sonar
45 Gaikwad Suraj Tanaji
46 Chavan Suraj Baban
47 Swapnil Sanjaykumar Tadmare
48 Gaikwad Swapnil Rajendra
49 Vaibhav Balasaheb Rode
50 Vikas Vitthal Dhumal

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Akash Somanath Valsange
2 Pradip Shivaji Sathe

Vidya Vikas Pratishthan Institute Of Engineering and Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Khatkale Ashwin Jalindar
2 Benure Yogesh Chandrkant
3 Neeraj Prabhakar Annaldas
4 Aishwarya Rajesh Mamdyal
5 Sharma Akash Ashok
6 Ujagare Ameet Ashish
7 Phuge Ashwini Arun
8 Asmita Dashrath Kadam
9 Dubhashi Balaji Tukaram
10 Dudhabhate Bhimashankar Birappa
11 Bramhesh Ravindra Mittha
12 Chopade Dnyaneshwar Mahadev
13 Dhaygude Ganesh Ramesh
14 Mahesh Basavraj Birajdar
15 Shinde Mahesh Nagnath
16 Malakarasidh Khajappa Allagi
17 Md Rakheeb Md Aleem Shaikh
18 Md.Umar Mehboob Shaikh
19 Kanjare Mithun Bhimaswhankar
20 Rahul Narsinha Satish
21 Nikhil Raju Kodam
22 Nitin M B Nandkumar Nair
23 Katare Prajwal Raju
24 Rakesh Gopal Kamble
25 Ronit Sanjay Jadhav
26 Rupa Deepak Mahindrakar
27 Rushikesh Devidas Bhagat
28 Vhanmane Sagar Sadashiv
29 Sukanya Santosh Sabale
30 Suraj Babruwan Bhange
31 Hawale Swapnil Hawale
32 Kardas Tilak Anand
33 Vaibhav Shravan Bandgar
34 Vinayak

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name

Walchand Institute of Technology

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Homkar Abhishek Suryaprakash
2 Kurundwade Akash Manik
3 Agawane Akash Prabhakar
4 Bansode Akash Vitthal
5 Alfiya Abdul Hamid Patil
6 Amit Dhondappa Jawalkote
7 Amit Ishwarlal Gundecha
8 Apurv Shailesh Doshi
9 Ashitosh Ganesh Raut
10 Ashwini Niranjan Swami
11 Ankam Dipika Satyanarayan
12 Gouri Shirish Shelake
13 Harsh Bidri
14 Gorantala Kishor Mallesham
15 Kale Laxmi Umakant
16 Mandar Shashikant Deshpande
17 Md Ejaz Jakatdar
18 Megha Chandrakant Wanaskar
19 Mohit Madhusudan Macharla
20 Maccha Mukund Shriniwas
21 Nagesh Dattatray Datar
22 Narendra Dinesh Sharma
23 Navin Nagdattu Ganji
24 Sache Nemat Mahamud
25 Onkar Babu Malage
26 Onkar Narote
27 Paras Shekhar Kale
28 Paras Mahavir Varne
29 Parth Kamal Jain
30 Pooja Shivanand Kumbhar
31 Prafull Ramkrishna Atakare
32 Prajakta Balasaheb Bhawal
33 Pranav Pravin Sakhare
34 Prateek Nijaling Chavannavar
35 Gumaste Prashant Purushottam
36 Prathamesh Bhairappa Konade
37 Prathmesh Nitin Chopade
38 Nikambe Pratiksha Rajesh
39 Preeti Surendra Hanchate
40 Prem Sanjay Bakle
41 Rahil Santosh Gangwal
42 Rakesh Sham Kurapati
43 Rakesh Narsing Kodam
44 Dawat Ranjit Rayamallu
45 Rohan Bharat Kumbhoje
46 Rushikesh Jangonda Shikhare
47 Rushikesh Abhaykumar Sarawale
48 Sagar Dattatrya Teli
49 Saiprasad Shriniwas Gullapalli
50 Sairaj Soma
51 Sammed Subhash Upadhye
52 Samrudha Deepak Joharapurkar
53 Sanket Lakshman Maradkar
54 Shivaraj Sunil Sirasat
55 Shraddha Ramakant Gaddam
56 Shrawanti Shrikant Channa
57 Manure Shreyas Pramod
58 Jadhav Shreyash Ashok
59 Shridhar Pandurang Nagane
60 Shubham Rajkumar Magdum
61 Shubham Chandrakant Avatade
62 Nanavare Shubham Sarjerav
63 Kasture Shubham Pravin
64 Shekhar Siddheshwar Bhola
65 Siddhganesh Shivling Koli
66 Simran Shivprasad Upadhye
67 Soham Pradipkumar Shaha
68 Somesh Pitambar Taywade
69 Soumitra Hemant Jewalikar
70 Gandhi Sujal Anand
71 Sumit Ishwarlal Gundecha
72 Basudepatil Swapnil Ramesh
73 Vinay Ramesh Kumbhar
74 Shah Vrushabh Suryakant
75 Yash Umesh Doshi
76 Yash Jain
77 Ganesh Pandit Kalake
78 Pratik Rajkumar Divate

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Akanksha Prasad Birru
2 Amartya Satish Munot
3 Muley Devendra Arjun
4 Malage Vinayak Rajshekhar
5 Mohasin Salim Sayyad
6 Siddharudh Mallinath Salgar
7 Anukruti Valase
8 Rishi Chhagan Burde
9 Shripad Babasaheb Narale
10 Vishakha Vishal Bhandare

Bangalore

National Institute Of Engineering, Mysore

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Ajaya H
2 Ajeya Ranga
3 Akash Gm
4 Akeeb Akram Nawaz
5 Anagha R
6 Arunkumar B K
7 Bharath Kumar
8 Chiranth M D
9 Deepak Dattatraya Kulkarni
10 Dhanush Rp
11 Dhanyakumar L
12 Dharani J
13 Harindranaath.M
14 Harshith V
15 Hs Sujith Subramanyam
16 Jayanth Gk
17 Jayanth Sm
18 Jayasurya S
19 Jeevan P
20 Keerthi C R
21 M A Nikhil Srinivas
22 M Madhusudan
23 Manjunath
24 Manpreet Singh
25 Matha Prasad P S
26 Mohammed Faran P
27 P Basavaraj
28 Rahul Naik
29 Rakshitha R
30 Rohan M
31 Santhosh D
32 Sudhanva Kashyap K R
33 Sujana R S
34 Sumedh V Inamdar
35 Varun R
36 Vasanth N
37 Veeresh Mallikarjun Hosakoti
38 Vidhith Hegde

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Adithya M S
2 Anup Nagaraj Chingundi
3 Arjun Srivathsa J
4 Giriraj Kulkarni
5 Pranavasu Subrahmanya Bhat
6 Ritwik Kaul
7 Santhosh R Haliyur
8 Sathvick H K
9 Shankara Narayana N G
10 Sharath M S
11 Srikara S Kundargi
12 Sriraj Kurdekar
13 V Mohan Raje Urs

PES University

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Abhinav Shandilya
2 Adithya P
3 Akash E
4 Akhilesh.P
5 Allen Denny
6 Hemanth Kumar T
7 Kunal.Boodi
8 M Jeevan
9 Manoj M
10 Md Tauseeq Zuman
11 Mohammed Ehtesham Ahmed
12 Neelkanth Kirloskar
13 Romanch Mahavarkar
14 Santhosh Kumar M
15 Sridhar K
16 Venkata Vinod Kumar M

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Srinivas A
2 Prashanth Murali
3 Mohammed Farjad
4 Rishab Kumar S

RVCE

Participation (Students Scoring between 40% to 59%)

S.No Name
1 Advait Parameswaran
2 B S Chandan
3 Darshan Kumar
4 Dechamma Kk
5 Dheeraj Kakade B K
6 Dheeraj U
7 Sagar L
8 Shridhar
9 Suma Mirji

Certified (Students Scoring 60% and Above)

S.No Name
1 Abhijit V
2 Abhinav Acharya
3 Abhishek Gk
4 Abhishek Mahesh Sharma
5 Abhishek Patil
6 Akheel Ahmed Siddiqui
7 Anantha Krishnan R
8 Anirudh K Mohare
9 Anjali S
10 Chandrachud Bhadbhade
11 Dheeraj Omprasad
12 Gagan H N
13 Guruprakash
14 Guruprasad Joshi
15 Jotiba Patil
16 K. Akhil Rout
17 Kalmesh
18 Karthick K
19 Kartik Sharma
20 Kashyap G Rao
21 Kaushil Sunil Nagrale
22 Kirankumar R
23 Lakshmi Sagar Reddy
24 Md Arif
25 Mir Mohammed Junaid Basha
26 Mohammed Inthiyaz S
27 Mukund Achar
28 Niranjan R Patel
29 Nivedh Das Thaikoottathil
30 Ohilesh G R
31 Pavankumar Bhimashankar Rasoor
32 Rakesh
33 Roopak N
34 Sachin Badiger
35 Sagar R Yaligar
36 Sainnath P V
37 Shreya N H
38 Shreyas J Sanil
39 Shrinivasa Kr
40 Sourabh Dattadigambar Patil
41 Sucheth Shenoy
42 Sushant S Joshi

READY ENGINEER SCORE CARD
(Academic Year 2017-18)

Colleges
+
Volunteering hours
Professors
+
Subject Matter Expert
Ready Engineer Students Placed
Certified Ready Engineer

Ready Engineer Impact

Data retrieved from RE colleges

Nishant

My name is Nishant. I am pursuing B.E. from Siddaganga Institute of Technology, Tumkur as a Mechanical Engineering Graduate. I became a part of this institute in the year 2015 and joined TATA Ready Engineer Program in V semester in the year 2017.

I went through this unique and remarkable course where I learned to apply my knowledge, imagination and creativity into practical applications.

My teachers taught me various concepts about design for manufacturing, allowances, billet size, limitations of conventional machining, etc. This helped me in understanding the concepts being used in industries and the processes being used in designing, analysis and manufacturing.


At present I am the Captain of Team Auto Architects (Student Organisation of SIT) which is an ATV design and manufacturing team which participates in BAJA SAEINDIA and aims to design, fabricate and validate a single seater four - wheeled off road vehicle considering the agility of the vehicle in terms of gradeability, speed, acceleration and maneuverability characteristics and finally its ability to endure the back breaking durability test.

It was all possible because of this course. It helped me in designing and modelling of various components of the vehicle and its assembly (in solid works).It helped in analysing the behaviour of various sub systems i.e. wheel travel in suspension, steer angle in steering, etc. through geometry using line diagrams (in CATIA).

Now I understand things better and can relate classroom learning into real life practical applications.

I am selected in TATA Technologies as a Graduate Engineer Trainee because of this course. My interview was about what I have done in my project and how I relate things and the basics of engineering subjects.

Now I see myself as an Industry Ready Engineer ready to deploy my knowledge, skills and creativity.


Ready Engineer Events

Ready Engineer Success Stories

Awards

img13
National Education Excellence Award 2017

RE Social Responsibility Campain


About Us

Tata Technologies is a global leader in engineering services outsourcing and product development IT services to the global manufacturing industry; enabling ambitious manufacturing companies to design and build better products. A company of innovators, specialists in the design engineering space, who apply cutting-edge technology to provide a competitive advantage to customers in the manufacturing sector.

The company is a strategic partner for developing complete vehicles, engineering subsystems and components, managing the New Product Introduction (NPI) process through collaborative engineering tools, such as Product Lifecycle Management (PLM) and tying together information created and used throughout the extended manufacturing enterprise.

Tata Technologies is headquartered in Singapore, with regional headquarters in the United States (Novi, Michigan), India (Pune) and the UK (Warwick) with a combined global work force of more than 8,500 employees serving clients worldwide from facilities in North America, Europe and the Asia-Pacific region.